<< <  Strona 31 z 34  > >>

DZIEŃ BABCI DZIADKA..
.
23.01.2014
Więcej...
III GMINNY KONKURS KOLĘD !
.
17.01.2014
Więcej...
JASEŁKA I SZKOLNA WIGILIA.
.
20.12.2013
Więcej...
ŚWIĘTO SZKOŁY.
.
08.11.2013
Więcej...
Biblioteka

 Wykaz lektur


Klasa IV

Lektura obowiązkowa:

  1. 1.       Jan Brzechwa, Akademia pana Kleksa
  2. 2.        Janusz Christa, Kajko i Kokosz. Szkoła latania (komiks)
  3. 3.       René Goscinny, Jean-Jacques Sempé, Mikołajek (wybór opowiadań)
  4. 4.       Adam Mickiewicz, Powrót taty, Pani Twardowska, Pan Tadeusz (opisy)
  5. 5.       Joanna Olech, Dynastia Miziołków
  6. 6.       Józef Wybicki, Mazurek Dąbrowskiego
  7. 7.       Wybrane podania i legendy polskie Wybrane baśnie polskie i europejskie, w tym: Charles Perrault: Kopciuszek, Kot w butach, Sinobrody, Aleksander Puszkin: Bajka o rybaku i rybce, Jeanne Marie Leprince de Beaumont: Piękna i Bestia
  8. 8.        Wybrane wiersze Władysława Bełzy, Jana Brzechwy, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Joanny Kulmowej, Juliana Tuwima.

Lektura uzupełniająca:

  1. 1.       Wybrane pozycje z serii  Nazywam się… (np. Mikołaj Kopernik, Fryderyk Chopin, Maria Curie-Skłodowska, Jan Paweł II i in.)
  2. 2.       Janusz Korczak, Król Maciuś Pierwszy
  3. 3.       Wybór innych tekstów kultury, w tym utwory dla dzieci i młodzieży; film i spektakl teatralny z repertuaru dziecięcego; wybrane programy telewizyjne.

 

Klasa V

Lektura obowiązkowa:

  1. 1.       Clive Staples Lewis, Opowieści z Narni. Lew, czarownica i stara szafa
  2. 2.       Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz (zwyczaje i obyczaje)
  3. 3.        Ferenc Molnar, Chłopcy z Placu Broni
  4. 4.        Bolesław Prus, Katarynka
  5. 5.       Juliusz Słowacki, W pamiętniku Zofii Bobrówny
  6. 6.       Wybrane mity greckie, w tym mit o powstaniu świata oraz np. mity o: Prometeuszu, Syzyfie, Demeter i Korze, Dedalu i Ikarze, Heraklesie, Edypie, Tezeuszu i Ariadnie, Orfeuszu i Eurydyce
  7. 7.        Biblia, powstanie świata i człowieka oraz wybrane przypowieści ewangeliczne
  8. 8.        Wybrane wiersze Jana Twardowskiego, Leopolda Staffa, Anny Kamieńskiej, Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza.

 Lektura uzupełniająca :

  1. 1.       Edmund Niziurski, Sposób na Alcybiadesa
  2. 2.       Bolesław Prus, Kamizelka

 

Klasa VI

Lektura obowiązkowa:

  1. 1.       Rafał Kosik, Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi
  2. 2.       Ignacy Krasicki, wybrane bajki
  3. 3.       Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz (fragmenty)
  4. 4.        John Ronald Reuel Tolkien, Hobbit, czyli tam i z powrotem
  5. 5.       Henryk Sienkiewicz, W pustyni i w puszczy
  6. 6.       Wybrane wiersze Juliusza Słowackiego, Adama Mickiewicza, Zbigniewa Herberta.

Lektura uzupełniająca:

  1. 1.       Stanisław Lem, Cyberiada (fragmenty)
  2. 2.       Kornel Makuszyński, Szatan z siódmej klasy
  3. 3.        Lucy Maud Montgomery, Ania z Zielonego Wzgórza

 

Klasa VII

Lektura obowiązkowa:

  1. 1.       Charles Dickens, Opowieść wigilijna
  2. 2.       Aleksander Fredro, Zemsta
  3. 3.       Jan Kochanowski, wybór fraszek, pieśni i trenów, w tym tren I, V, VII, VIII
  4. 4.       Ignacy Krasicki, Żona modna
  5. 5.       Adam Mickiewicz, Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika, Świtezianka, II część Dziadów
  6. 6.       Henryk Sienkiewicz, Latarnik
  7. 7.       Stefan Żeromski, Syzyfowe prace
  8. 8.       Antoine de Saint-Exupery, Mały Książę
  9. 9.        Wybrane wiersze Cypriana Norwida, Bolesława Leśmiana, Mariana Hemara, Kazimierza Wierzyńskiego, Jana Lechonia, Jerzego Lieberta.

Lektura uzupełniająca:

  1. 1.       Ernest Hemingway, Stary człowiek i morze
  2. 2.       E.-E. Schmitt, Oskar i pani Róża
  3. 3.       Wybór innych tekstów kultury.


Klasa VIII

Lektura obowiązkowa:

  1. 1.       Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz
  2. 2.       Juliusz Słowacki, Balladyna
  3. 3.       Henryk Sienkiewicz, Quo vadis
  4. 4.       Aleksander Kamiński, Kamienie na szaniec
  5. 5.       Melchior Wańkowicz, Ziele na kraterze (fragmenty), Tędy i owędy (wybrany reportaż)
  6. 6.       Sławomi Mrożek, Artysta
  7. 7.       Wybrane wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Wisławy Szymborskiej, Jarosława Marka Rymkiewicza, Stanisława Barańczaka.

Lektura uzupełniająca:

  1. 1.       Miron Białoszewski, Pamiętnik z powstania warszawskiego (fragmenty)
  2. 2.       Karolina Lanckorońska, Wspomnienia wojenne 22 IX 1939 – 5 IV 1945 (fragmenty)
  3. 3.       Wybór innych utworów tekstów kultury, w tym wierszy współczesnych poetów i reportaży



Prace uczniów z koła origami